Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC biura rachunkowego

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC biura rachunkowego

Biura rachunkowe są po to, aby ułatwić swoim klientom prowadzenie biznesu od strony księgowej. Wiąże się to również z dużą odpowiedzialnością, spoczywającą na osobach wykonujących zawód księgowych. Żeby móc prowadzić taką działalność, należy wykupić ubezpieczenie OC. Nie tylko zapewnimy odpowiednią ochronę naszej firmie, ale również zyskamy zaufanie potencjalnych klientów.

Ubezpieczenie OC biura rachunkowego – obowiązek, o którym nie możesz zapomnieć

Zgodnie z obowiązującym prawem przedsiębiorcy, którzy prowadzącą księgi rachunkowe w formie usług muszą ubezpieczyć swoje biuro rachunkowe od odpowiedzialności cywilnej. Suma ubezpieczenia wynosi 10000 euro, jednak warto podkreślić, że firmy ubezpieczeniowe dają możliwość jej zwiększenia. Pytanie, które powinno pojawić się jeszcze przed zawarciem ubezpieczenia, dotyczy tego, co zostanie nim objęte. W podstawowej wersji chronione są wszystkie szkody, które powstaną nie tylko podczas działania, ale również zaniechania przez właściciela oraz pracowników. Jeśli opłacimy dodatkową składkę, czyli tym samym rozszerzymy zakres ubezpieczenia, to wówczas taka polisa może również obejmować m.in. dział zajmujący się obsługą kadr i płac. Co ważne, nie należy zwlekać z zawarciem umowy ubezpieczenia OC – warto dokładnie sprawdzić oferty firm ubezpieczeniowych jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Zgodnie z obowiązującym prawem przedsiębiorcy, którzy prowadzącą księgi rachunkowe w formie usług muszą ubezpieczyć swoje biuro rachunkowe od odpowiedzialności cywilnej

Dlaczego ubezpieczenie biura rachunkowego jest tak ważne?

Działalność, jaką wykonują biura rachunkowe wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem. Odpowiednia interpretacja często skomplikowanych przepisów, prowadzenie rachunków, tworzenie analiz, praca z finansami firmy i wiele innych – zdecydowanie nie są to łatwe zadania, przez co błąd może zdarzyć się w każdej chwili. Dlatego tak ważne jest, aby już w momencie zakładania biura rachunkowe wykupić ubezpieczenie OC. Przede wszystkim zwiększy to nasze poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Nawet w przypadku, gdy pracownik popełni błąd, przez który klient poniesie stratę, to zadośćuczynienie zostanie wypłacone z polisy. Oczywiście umowa ubezpieczenia OC chroni nas również przed karami przewidzianymi za brak polisy.

Jakie konsekwencje niesie brak obowiązkowego OC?

Zgodnie z obowiązującym prawem przedsiębiorcy, którzy prowadzącą księgi rachunkowe w formie usług muszą ubezpieczyć swoje biuro rachunkowe od odpowiedzialności cywilnej

Zgodnie z obowiązującymi każdy podmiot, który świadczy usługi księgowe jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. Jego brak może być bardzo dotkliwy. Z reguły wiąże się to z wysokimi karami finansowymi, jednak w niektórych przypadkach może to być nawet pozbawienie wolności na okres roku. Dodatkowo, biuro rachunkowe, które nie posiada OC, w przypadku działania, które doprowadzi do szkody klienta, będzie musiało z własnych środków zrekompensować straty.

Jak wybrać ubezpieczenie OC

Ofertę ubezpieczenia OC biura rachunkowego proponuje duża ilość firm ubezpieczeniowych. Warto więc porównać kilka z nich i wybrać najkorzystniejszą. Na co w szczególności zwrócić uwagę? Przede wszystkim zainteresować nas powinna wysokość składki, a także opcje jej płatności (w ratach lub jednorazowo). Oprócz tej niezwykle ważnej z punktu widzenia biura rachunkowego kwestii, istotne jest również to, czy ubezpieczyciel umożliwia ewentualne rozszerzenie ochrony oraz zwiększenie sumy gwarancyjnej. Przy wyborze ubezpieczenia szczególną uwagę powinno się zwrócić także na wyłączenia odpowiedzialności, czyli szkody, których nie pokryje polisa.

OC biura rachunkowego jest niezwykle ważnym ubezpieczeniem, którego brak może jedynie zaszkodzić prowadzonej działalności. Oferując usługi księgowe bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność, warto więc odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi błędami, które zdarzyć się mogą nawet najbardziej doświadczonym księgowym.