Dlaczego warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Dlaczego warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością – zwłaszcza teraz, gdy bezpieczeństwo energetyczne Europy jest zagrożone, inwestycja w panele słoneczne staje się priorytetem wielu przedsiębiorców i gospodarstw domowych. Ponieważ tego rodzaju instalacje to wydatek sięgający kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, warto je ubezpieczyć. Jakie zagrożenia czyhają na panele fotowoltaiczne i na co zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie?

Dlaczego ubezpieczenie fotowoltaiki jest tak ważne?

Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet – główną z nich jest darmowa energia, którą produkują panele, absorbując cząstki światła i przekształcając je na prąd. Jednym z niepodważalnych plusów jest również trwałość fotowoltaiki – może ona produkować bezpłatną energię nawet przez 25 lat, panele są wykonane z solidnych, nadających się do recyclingu materiałów, które dobrze znoszą ekspozycję na negatywne czynniki atmosferyczne. Panele fotowoltaiczne nie są jednak niezniszczalne – warto mieć to na uwadze, ponieważ w Polsce coraz częściej spotykane są ekstremalne zjawiska pogodowe, jak wichury czy wręcz tornada. Okazjonalnie zdarzają się też śnieżyce, które w jedną noc potrafią przykryć panele dziesiątkami kilogramów śniegu. Podobnie, jak ubezpiecza się mieszkanie lub samochód, warto ubezpieczyć też panele fotowoltaiczne.

Cena ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych zależy od wielu aspektów

Nieubezpieczenie paneli może spowodować poważne konsekwencje w przypadku ich uszkodzenia. Koszty naprawy lub wymiany elementów mogą być naprawdę wysokie – i przede wszystkim znacznie przekraczać wydatek na polisę.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie fotowoltaiki, warto porównać kilka wiodących ofert. Cena powinna być tylko jednym z elementów, na które dobrze jest zwrócić uwagę. Kluczowy jest bowiem zakres samej ochrony. Najlepiej, gdy polisa zabezpiecza właściciela paneli nie tylko przed następstwami zdarzeń losowych, ale również nieuprawnioną ingerencją osób trzecich. Dobra polisa będzie więc chronić właściciela przed skutkami zdarzeń takich jak np.:

  • uderzenie pioruna w instalację fotowoltaiczną
  • zniszczenie modułu wskutek intensywnego gradu
  • uszkodzenie paneli po upadku na nie drzewa
  • kradzież paneli
  • akty wandalizmu.

Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet - główną z nich jest darmowa energia, którą produkują panele, absorbując cząstki światła i przekształcając je na prąd

Należy też przeanalizować umowę pod kątem okresu, w jakim ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania. Nie da się ukryć, że dla wielu gospodarstw domowych fotowoltaika jest ważnym, a czasem nawet głównym źródłem prądu. Przerwy w pracy modułów generują więc dla właściciela koszty. Dobra polisa zapewnia nie tylko szeroką ochronę panelom fotowoltaicznym, ale również udostępnia szybką możliwość uzyskania odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki w 2022 roku?

Cena ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych zależy od wielu aspektów. Jednym z nich jest to, czy polisa obejmuje ubezpieczenie całego domu, czy dotyczy jedynie samej fotowoltaiki. W niektórych przypadkach może się okazać, że to osobna polisa na ubezpieczenie fotowoltaiki będzie tańszym wariantem. Roczny koszt ubezpieczenia fotowoltaiki zwykle waha się w przedziale od 100 do 250 zł. Osobna polisa na fotowoltaikę może być korzystna również ze względu na to, że w razie awarii lub zniszczenia paneli i konieczności wypłaty odszkodowania, nie wpływa to na wartość ubezpieczenia domu.

Inwestując w ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych, właściciel gospodarstwa domowego zyskuje więc pewność, że w razie nieprzewidzianych sytuacji i awarii systemu lub jego uszkodzenia może liczyć na wsparcie umożliwiające szybką likwidację szkód.