Alpinizm i ubezpieczenie górskie – dlaczego warto się ubezpieczyć?

Alpinizm i ubezpieczenie górskie – dlaczego warto się ubezpieczyć?

Wspinaczka, trekking i inne górskie aktywności są korzystne dla zdrowia. Jednak aktywność na świeżym powietrzu w obszarach górskich jest obarczona zwiększonym ryzykiem. Warto wykupić ubezpieczenie w góry na czas wspinaczki górskiej, aby mieć pewność, że w każdej sytuacji otrzymasz szybką, fachową pomoc.

Dlaczego wybierając się w góry należy wykupić polisę ubezpieczeniową?

Wspinaczka, trekking i inne górskie aktywności są korzystne dla zdrowia

Alpiniści i wędrowcy mogą być narażeni na różne niebezpieczeństwa. Niektóre z nich związane są z charakterystycznymi dla gór zjawiskami przyrodniczymi: lawinami, wodospadami skalnymi, lawinami błotnymi, lodowcami i szczelinami lodowcowymi. Wszystkie z nich mogą powodować obrażenia, w tym poważne. Inne częste wypadki to:

 • choroba górska – niedobór tlenu spowodowany rozrzedzonym powietrzem, pogłębiany przez dużą wilgotność, zmęczenie i odwodnienie;
 • urazów spowodowanych czynnikiem ludzkim – w szczególności naruszeń zasad bezpieczeństwa, nieodpowiedniego szkolenia, braku pracy zespołowej;
 • hipotermia spowodowana surowym klimatem panującym na dużych wysokościach;
 • oparzenia skóry i siatkówki oka spowodowane wysoką intensywnością promieniowania ultrafioletowego.

Wspinacze narażeni są również na ryzyko zgubienia się, jeśli zboczą z trasy. Dzieje się tak zazwyczaj w złych warunkach atmosferycznych: podczas burzy, wichury, śnieżycy, silnej mgły.

Co zawiera polisa ubezpieczeniowa dla alpinisty?

Polisa alpinistyczna zapewnia maksymalny stopień ochrony. Obejmuje on wydatki na:

 • opiekę medyczną w nagłych wypadkach, w tym opiekę stomatologiczną;
 • sprzęt medyczny;
 • transport i repatriacja;
 • zakwaterowanie do czasu powrotu do domu;
 • pomoc prawną, a także pomoc w przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów;
 • przedłużenie wizy w związku z hospitalizacją;
 • organizacja działań poszukiwawczych i ratowniczych.

Ze względu na niebezpieczeństwo zgubienia się w górach, ten ostatni punkt jest szczególnie istotny. Turystyczne akcje ratunkowe są bardzo drogie i bardzo trudno jest je opłacić samemu.

Dodatkowe opcje

Alpiniści i wędrowcy mogą być narażeni na różne niebezpieczeństwa

Z listy opcji, które za dodatkową opłatą można włączyć do polisy ubezpieczeniowej, dwie są najbardziej odpowiednie dla wspinaczy.

Wypadek

Pozwala na otrzymanie odszkodowania pieniężnego oprócz zwrotu kosztów w zależności od ciężkości urazu. Przykładowo, w przypadku złamania kostki zakład ubezpieczeń wypłaci 5% sumy ubezpieczenia określonej w umowie, w przypadku złamania jednej z kości stawu łokciowego 10%.

Utrata bagażu

Rekompensuje wartość bagażu, który został utracony przez przewoźnika, skradziony lub zniszczony. Biorąc pod uwagę, że strój i sprzęt do aktywności górskich nie są tanie, ten dodatek może się przydać podczas podróży.